Izbliza snimljen ulazak kapsule u Zemljinu atmosferu brzinom od 25 Macha
Užarena plazma koja obavija svemirske letjelice pri povratku u atmosferu obično je viđena kroz prozor, no u ovom slučaju američki svemirski startup kameru je postavio izvana, pa dobio spektakularne prizore

Prilikom povratka sondi i svemirskih letjelica iz dalekih svemirskih putovanja ili "samo" iz Zemljine orbite, najkritičniji trenuci su oni kada one moraju naglo ući u guste slojeve atmosfere. U sudaru s gustim fluidom letjelice se značajno zagrijavaju zbog velikog trenja, naglo usporavaju i izložene su visokim temperaturama i mehaničkom stresu. U tim trenucima ključno je zadržati strukturni integritet te osigurati da toplinski štit radi kako je zamišljeno.
S druge strane, zrak oko letjelice se pod pritiskom ionizira te pretvara u plazmu, što proizvodi "vatromet" i onemogućava radiokomunikaciju s kontrolom misije na Zemlji – pa letjelice ulaze u kritični period komunikacijskog "blackouta". Sve to viđeno je pri povratku najrazličitijih letjelica, od zapovjednih modula u misijama Apollo, preko deorbitiranja kapsula s Međunarodne svemirske postaje ili Space Shuttlea. No, rijetko kada smo vatrenu plazmu imali prilike vidjeti izbliza, kao što nam je to omogućio američki svemirski startup Varda Space.
Oni se bave ispitivanjem različitih svemirskih tehnologija za nisku orbitu, tamo provode eksperimente, testiraju materijale i slično. Njihova posljednja testna kapsula W-1 bila je lansirana prije osam mjeseci, a vratila se na Zemlju nakon uspješno obavljene misije 21. veljače.
Pritom je kamera, postavljena na vanjskom ali zaštićenom dijelu kapsule, snimila spektakularne prizore – prvi put izbliza vidimo cijeli proces ulaska u atmosferu, kao da sjedimo na samoj sondi. Ona za to vrijeme ulazi u atmosferu brzinom 25 puta većom od brzine zvuka i oko sebe stvara vatreni oblak.
Najatraktivniji isječak objavljen je na X-u i možete ga vidjeti unutar ove vijesti. Integralni 27-minutni video povratka kapsule W-1 iz niske orbite na tlo dostupan je ovdje: