White Shark Warhead 3 - Poboljšan, a pojeftinjen

Nova verzija kućišta Warhead zadržala je ciljanu skupinu kupaca, a uz nižu cijenu, donosi bitna poboljšanja, kako na površini, tako i ispod nje

Lorenzo Pauković subota, 29. ožujka 2025. u 06:00
SPECIFIKACIJE
Tip Mid tower
Kompatibilne matične ploče Mini-ITX, m-ATX, ATX, E-ATX
Dimenzije 400 x 215 x 485 mm
Podržane grafičke kartice Do 340 mm
Podržana visina hladnjaka procesora Do 165 mm
Isporučeni ventilatori 4x White Shark 120 mm
Jamstvo 2 godine
Dojam Dobar izbor za sve kupce koji traže osvijetljeno i provjetreno kućište, koje ih neće baciti na prosjački štap

Treća inkarnacija White Sharkova mid tower kućišta odaziva se na jednostavno ime Warhead 3. Već prvi pogled na kućište otkriva kojoj je ono skupini kupaca namijenjeno: igračima i ljubiteljima RGB osvjetljenja. Prvu inačicu Warheada testirali smo prije više od tri godine, kada smo zaključili da je riječ o solidno izvedenom proizvodu, ali nikako ne bez mana.

U računalnoj industriji tri godine prilično je dugo razdoblje, a pogotovo u svijetu kućišta, gdje proizvođači u posljednje vrijeme dolaze do sve kreativnijih rješenja i dizajnerskih dosjetki. Stoga nam je bilo izrazito drago vidjeti da je White Shark već na prvi pogled dizajnerski unaprijedio svojeg pulena. Prednja strana s plastičnom maskom doživjela je redizajn te sada izgleda silno ugodnije nego prethodna. Bočni usisnici zraka uklonjeni su, a njih donekle zamjenjuje prednja blago nakošena mrežasta maska, iza koje se nalaze tri 120-milimetarska ventilatora.

Osim u testiranoj crnoj, kućište je dostupno i u modernoj bijeloj boji. Kvaliteta izrade cijelog proizvoda adekvatna je. U kvaliteti lima vidi se značajna štednja, ako kućište uspoređujemo s modelima razvikanijih proizvođača, ali kada gledamo cijenu konačnog proizvoda, potpuno je razumna.

Na gornjem bridu vidljive su značajnije izmjene kad su u pitanju prednji konektori. Tako su dva 3,5-milimetarska analogna priključka zamijenjena jednim 3,5-milimetarskim, 4-polnim (TRRS) kombiniranim ulazom i izlazom za zvuk, te je nestala dedicirana tipka za kontrolu LED osvjetljenja. Tu je i jedan dobrodošli USB-C konektor brzine 3.2 Gen 1, uz ukupno tri USB Type-A priključka – odlična ponuda za tu cjenovnu kategoriju.

Redizajniranje prednje maske prate i minimalno veće dimenzije kućišta, koje sada iznose 400 x 215 x 485 mm, što Warhead 3 smješta u kategoriju klasičnog mid towera, kakav i razmatra najveći broj kupaca.

Najveća vizualna atrakcija prethodnika zadržana je, a radi se o osvijetljenom White Sharkovom logu, ukomponiranom u komad pleksiglasa, koji se proteže cijelom dubinom kućišta i prekriva donju komoru. Napominjemo da taj pleksiglas ničim nije pričvršćen za oblogu donje komore, te je predviđeno da ga kupac sam "uglavi" u tanki prostor između bočnog kaljenog stakla i pokrova donje komore. U našem slučaju, kada smo kućište prvi put izvadili iz kutije, taj je pleksiglas veselo plesao po unutrašnjosti kućišta upravo zbog nepostojećeg mehanizma koji bi ga držao na mjestu. Srećom, dok kućište stoji na mjestu, zbog pomicanja pokrova ne treba se zabrinjavati – ipak stoji dovoljno čvrsto da ga puka aktivnost slaganja konfiguracije neće samo tako izbaciti iz ležišta.

Simpatičan detalj zadržan je i dalje, a riječ je o pleksiglasu s golemim, osvijetljenim White Sharkovim logom. Na matičnu ploču spaja se izravno na 3-pinski RGB konektor, pri čemu se može ulančati s ostatkom tvornički instaliranih ventilatora
Simpatičan detalj zadržan je i dalje, a riječ je o pleksiglasu s golemim, osvijetljenim White Sharkovim logom. Na matičnu ploču spaja se izravno na 3-pinski RGB konektor, pri čemu se može ulančati s ostatkom tvornički instaliranih ventilatora

Dizajnirano za ATX

Skidanjem prilično debele i kvalitetne bočne stranice dolazi se do unutrašnjosti koja omogućuje dovoljno prostora za srednje snažne konfiguracije. Ipak, White Shark ističe da Warhead 3 prihvaća čak i E-ATX matične ploče, čiju ugradnju nikako ne bismo preporučili. Za početak, kućište dolazi sa samo šest instaliranih odstojnika za matičnu ploču, pa ako planirate ugraditi model pune ATX širine, najprije ćete morati dodati preostala tri odstojnika na za to predviđene rupe (dodatni odstojnici isporučeni su u plastičnoj vrećici s vijcima). Za potrebe testiranja, u kućište smo ugradili matičnu ploču pune ATX širine, koja je bila taman toliko široka da ne prekrije rupe za provlačenje kabela. Dakle, ugradnja bilo kakve matične ploče šire od ATX standarda rezultirat će prekrivanjem primarnih rupa za provođenje kabela, te će izgradnja uredne konfiguracije biti kudikamo izazovnija, ako i uopće izvediva.

Maksimalna duljina grafičke kartice iznosi vrlo dobrih 340 mm, što u praksi znači da o tom aspektu ne morate brinuti. Samo najveće moguće kartice neće biti u stanju sjesti u Warhead 3, ali ovo kućište ionako nije namijenjeno takvim konfiguracijama. Ipak, odlučite li zbog nekog razloga ugraditi radijator vodenog hlađenja sprijeda, tada se tih 340 mm smanjuje, pa i to treba imati na umu.

Prostor za napajanje dovoljno je velik da bi se u njega moglo ugraditi standardno ATX napajanje, pa čak i nešto dulji modeli. Tijekom ugradnje White Sharkova Admirala snage 850 W nismo iskusili nikakve posebne probleme.

Jedna od dobrih strana ovog kućišta svakako su mogućnosti ugradnje diskova i SSD-ova. U donjoj komori tako nalazimo dodatni nosač koji prihvaća do dva 3,5-inčna diska. Alternativno, u njega je moguće ugraditi do dva 2,5-inčna diska ili SSD-a. Dodatni nosač za SSD nalazi se sa stražnje strane matične ploče te je na njega učvršćen debelim vijkom. Kada se u obzir uzme korektna cijena kućišta, prostor za pohranu dobro je koncipiran.

Prednja maska značajno je redizajnirana u odnosu na prethodni Warhead te sada posjeduje popularni mrežasti pokrov. Iza njega nalaze se tri 120-milimetarska RGB ventilatora, a filtar za prašinu nije implementiran. Kad se promatraju s boka, ventilatori imaju zanimljiv efekt beskonačnosti
Prednja maska značajno je redizajnirana u odnosu na prethodni Warhead te sada posjeduje popularni mrežasti pokrov. Iza njega nalaze se tri 120-milimetarska RGB ventilatora, a filtar za prašinu nije implementiran. Kad se promatraju s boka, ventilatori imaju zanimljiv efekt beskonačnosti

Šuma kabela

Kako kućište dolazi s čak četiri tvornički instalirana ventilatora te dodatnom, osvijetljenom pločom, straga se nalazi cijela salata kabela. Nažalost, provlačenje svih tih kabela, kao i preostalih kabela potrebnih za izgradnju konfiguracije, ostaje najveća mana Warheada 3. Prostor sa stražnje strane matične ploče nije odveć širok, a posebnih kanalica ili čičak-vezica – nema. Prostor desno od matične ploče ne posjeduje jedan veliki prorez, već nekoliko manjih, što rezultira dodatnim problemima prilikom spajanja kabela na desni rub matične ploče. Primjerice, pozicija internog USB 3.0 headera naše matične ploče bila je točno na mjestu gdje proreza na kućištu nema, što je otežalo spajanje kabela. Morali smo ga provlačiti pod oštrim kutom odozgo ili odozdo, te nepotrebno naprezati sâm kabel. Srećom, dva proreza ispod matične ploče dovoljno su duboka da je kroz njih moguće provući veći broj kabela za povezivanje periferija.

Najveća mana ovog kućišta je menadžment kabela. Velik broj ventilatora, prednjih konektora te kabela iz napajanja stvara kaos u plitkom prostoru iza matične ploče. Kanalice i čičak-vezice nisu implementirane. Ipak, barem je rupa za ugradnju hladnjaka za procesor sada dovoljno velika i ispravno postavljena
Najveća mana ovog kućišta je menadžment kabela. Velik broj ventilatora, prednjih konektora te kabela iz napajanja stvara kaos u plitkom prostoru iza matične ploče. Kanalice i čičak-vezice nisu implementirane. Ipak, barem je rupa za ugradnju hladnjaka za procesor sada dovoljno velika i ispravno postavljena

Hladi i svijetli

Zasigurno najvažnija karakteristika Warheada 3 jest sposobnost hlađenja, a na tom polju ovo kućište kotira odlično. Već smo spomenuli tri prednja 120-milimetarska ventilatora, a njima je pridružen još jedan, postavljen straga. Svi ventilatori opremljeni su RGB LED-icama te su značajno nadograđeni u odnosu na izravnog prethodnika, iako njihov naziv ostaje nepoznat. Ventilatori se sada na matičnu ploču spajaju preko standardnog 3-pinskog konektora, dok je kontrola RGB efekata osuvremenjena. Umjesto tipke na kućištu koja bi mijenjala efekte, ventilatori se spajaju na klasični 3-pinski RGB konektor izravno na matičnu ploču, što osigurava napredniju kontrolu te usklađivanje osvjetljenja s drugim elementima konfiguracije. Isto, naravno, vrijedi i za LED-icama osvijetljeni pleksiglas. Dakako, kabeli iz svih ventilatora međusobno se ulančavaju te je potom na matičnu ploču potrebno dovesti po jedan kabel za svaku svrhu.

Tijekom rada, ventilatori su prilično tihi dok se okreću na nižim brzinama. Kupcima koji ne planiraju nadograđivati ili mijenjati raspored ugrađenih ventilatora savjetujemo da ih tijekom rada drže na nižim brzinama rada, s obzirom na to da kućište ne posjeduje prednji filtar za prašinu. Odvažniji kupci cijenit će mogućnost instalacije dodatna dva ventilatora na krov kućišta, koji također ničim nije filtriran protiv prašine.

Prostor na krovu kućišta u teoriji se može iskoristiti za instalaciju radijatora vodenog hlađenja, iako White Shark to nigdje ne promovira. Ipak, savjetujemo da budete oprezni, s obzirom na to da je prostor od vrha matične ploče do krova relativno plitak, stoga bi prilikom ugradnje debljih radijatora moglo doći do određenih problema, kao što je nemogućnost provlačenja EPS konektora za procesor. Ako želimo biti razumni, za hlađenje procesora u ovom kućištu predviđena je ugradnja zračnog hladnjaka, i to onih modela opremljenih najviše 120-milimetarskim ventilatorima. Maksimalna visina hladnjaka od 165 mm onemogućila nam je da zatvorimo prozirnu bočnu stranicu nakon ugradnje Noctue NH-D15 G2, ali to nećemo uzeti za zlo, s obzirom na to da se radi o hladnjaku koji košta zamalo dvostruko više nego kućište.

Kombinacija crnih komponenti vješto skriva stršenje pojedinih kabela po unutrašnjosti kućišta. Najveći modeli zračnih hladnjaka bit će previsoki da bi se bočna stranica od kaljenog stakla mogla zatvoriti, pa treba pripaziti prilikom njihova odabira
Kombinacija crnih komponenti vješto skriva stršenje pojedinih kabela po unutrašnjosti kućišta. Najveći modeli zračnih hladnjaka bit će previsoki da bi se bočna stranica od kaljenog stakla mogla zatvoriti, pa treba pripaziti prilikom njihova odabira

Odlično za ciljanu skupinu

Kućište Warhead 3 predstavlja bitno izmijenjenu i u mnogim aspektima poboljšanu inačicu svog prethodnika. S cijenom od 65 eura (koja je za divno čudo pala u odnosu na originalni Warhead), smatramo da je riječ o vrlo dobrom kućištu za srednje snažne konfiguracije, te za kupce koji traže agresivno i atraktivno osvijetljeno kućište po što nižoj cijeni, ali ipak ne žele pristati na značajne ustupke u kvaliteti izrade. Vrline ovog kućišta čine začuđujuće dobri ventilatori te solidno iskorišten prostor u unutrašnjosti, dok s druge strane, na području organizacije kabela još uvijek treba poraditi. U konačnici možemo zaključiti kako se sada radi o prilično solidnom proizvodu, jednom od rijetkih koji je, usprkos nižoj cijeni, postao još bolji.

White Shark Warhead 3

  • Atraktivno i upravljivo RGB osvjetljenje
  • Dodatak osvijetljene ploče od pleksiglasa
  • Čak četiri solidna ventilatora
  • Dobar omjer cijene i mogućnosti
  • Relativno komplicirano provođenje kabela
  • Nepostojeće tiskane upute
  • Prednja maska nema filtar za prašinu
Izrada 7
Menadžment kabela 5
Hlađenje 9
Ukupni dojam 8
Bug 389 travanj 2025.