Aorus FO32U - Zamalo blizanac
Ponešto pripitomljena izvedba Aorusova 32-inčnog 4K QD-OLED monitora trenutačno je žrtva bizarnih kretanja cijena u odnosu na dva srodna modela, ali još uvijek, radi se o vraški moćnom monitoru

Ekran | 31,5" / 3.840 x 2.160 (16:9) / 165 Hz |
Tip matrice | QD-OLED (10-bit) |
Kontrast/Svjetlina | 1.500.000:1 / 1.000 cd/m2 (peak) |
Vrijeme odziva | 0,03 ms |
Kutovi gledanja (hor./vert.) | 178° / 178° |
Konektori | 2x HDMI 2.1, 1x DisplayPort 1.4, 1x USB-C DP Alt Mode (18 W Power Delivery), 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1x USB 3.2 Gen 1 Type-B (upstream), 3,5 mm izlaz za slušalice, 3,5 mm ulaz za mikrofon |
Jamstvo | 3 godine |
Dojam | Izvrstan 32-inčni 4K OLED monitor za igranje, pa i produktivnost, ali trenutačno neisplativ, s obzirom na to da istovjetni model s 240-hercnim osvježavanjem košta nekoliko desetaka eura manje |
Prije otprilike godinu dana recenzirali smo Aorus FO32U2P, 32-inčni 4K OLED monitor vrlo sličnih specifikacija modelu FO32U, koji će biti tema ovog opisa. Uz njih, Gigabyte pod svojim brendom Aorus nudi još jedan model slične oznake, FO32U2, pa ćete se s razlogom zapitati – u čemu se oni razlikuju?
Prema tehničkim specifikacijama, Aorus FO32U2P predvodi spomenuti trio, donoseći blagodati poput 240-hercnog osvježavanja ekrana i 80-gigabitnog DisplayPort 2.1b UHBR20 sučelja, koje može prenijeti nekomprimirani 4K@240 videosignal. Kako je DisplayPort 2.1b UHBR20 izlaz tek nedavno stigao na grafičke kartice namijenjene kućnim korisnicima, i to isključivo na Nvidijin GeForce RTX 5000 (AMD-ovi Radeoni RX 9000 koriste nešto manje propusno, DP 2.1a sučelje), FO32U2P danas ima više smisla kupiti nego što je to bio slučaj u travnju prošle godine. No, cijena od oko 1.300 eura još uvijek će ga zadržati izvan dosega širokih masa.
Aorus FO32U2 namijenjen je korisnicima koji žele sve blagodati modela FO32U2P, ali mogu se zadovoljiti klasičnim DisplayPort 1.4 sučeljem. Aorus FO32U, koji je tema ovog opisa, spušta frekvenciju osvježavanja s 240 na 165 Hz, i ima niži rejting oštrine pokretnih objekata, ClearMR 9000 (FO32U2 i FO32U2P nose oznaku ClearMR 13000). ClearMR je, usput budi rečeno, jedan u nizu VESA-inih besmislenih certifikata, koji nam u praksi ne govore praktički ništa o stvarnim performansama monitora, stoga se tom specifikacijom ne vrijedi zamarati.
Dakle, Aorus FO32U tehnički i tehnološki je najslabiji od navedena tri monitora, pa zacijelo očekujete i da je najjeftiniji, no tome baš i nije tako. Bilo da analiziramo cijene na domaćem, bilo njemačkom tržištu, Aorus FO32U redovito biva nekoliko desetaka eura skuplji od modela FO32U2, a jedan i drugi tek su marginalno jeftiniji u odnosu na najopremljeniji i najbolji FO32U2P.
To, naravno, Aorus FO32U stavlja u krajnje nepovoljnu poziciju, s obzirom na to da je nemoguće objasniti zašto biste trebali kupiti njega, a ne FO32U2, koji će vam za manje novca ponuditi 240-hercno osvježavanje panela. Naravno, kako sada imamo i grafičke kartice s DisplayPort 2.1 UHBR20 izlazima, ako će vaše računalo biti zasnovano na nekom od ovogodišnjih Radeona ili GeForcea RTX, tada ima smisla dodati i još tih nekoliko desetaka eura pa odabrati FO32U2P. Čime nas je on sve oduševio, pročitajte u prošlogodišnjoj recenziji (Bug 379).
Preslika
U smislu dizajna i konstrukcije, FO32U identičan je modelu FO32U2P, stoga možemo samo ponoviti kako se radi o prilično atraktivnom monitoru, koji u posljednjih godinu dana nije izgubio na svojoj vizualnoj privlačnosti, zahvaljujući kombinaciji izuzetno tankog panela, tankih rubova ekrana te matiranog metalnog postolja, koje je, baš kao i donji rub okvira panela, tamnosive boje, dajući mu neobjašnjiv dojam finoće i luksuza.
Postolje ima oblik zaobljenog slova "V" i prilično je teško. Na radnoj površini zauzima oko 54 centimetara u širinu te 25 centimetara u "dubinu", što je, s obzirom na 32-inčnu dijagonalu ekrana, razumno. Nosač je izveden tako da dozvoljava sve načine promjene položaja ekrana – naginjanje (-5 do +20°), zakretanje ulijevo i udesno (±20°), namještanje po visini te pivotiranje za 90° (isključivo u smjeru kazaljke na satu). Raspon visine iznosi izdašnih 13 centimetara, pri čemu je u najdonjem položaju donji rub ekrana od radne površine udaljen 6,5 centimetara, a u najgornjem 19,5 centimetara.
Na stražnju stranu nosača montirana je plastična kopča, namijenjena obuzdavanju kabela. Sama kopča klimava je i neugledna te izvedbom nikako ne pristaje monitoru te kategorije. Ipak, treba priznati da svoju temeljnu funkciju obavlja zadovoljavajuće.
Na stražnjoj strani monitora nalazimo još dvije svjetleće trake, pri čemu gornja, šira, ima istaknut Aorusov amblem. Moguće im je dodijeliti nekolicinu svjetlosnih efekata, ali u konačnici od njih nema osobite svrhe, s obzirom na to da im intenzitet nije ni približno dovoljan da bi obasjale zid iza monitora.
U četiri smjera
Kao kod modela FO32U2P, OSD-om se upravlja pomoću četverosmjernog joysticka, smještenog ispod donjeg ruba ekrana, u ravnini s Aorusovim logom. Navigacija kroz izbornike vrlo je ugodna, kako zbog praktično izvedenih kontrola, tako i zbog njihove dobre organizacije. Osim standardnog OSD-a, gdje upravljamo postavkama slike, odabiremo tvorničke profile slike, podižemo razinu crne boje, aktiviramo adaptivnu sinkronizaciju (službeno je podržan AMD FreeSync Premium Pro, a uredno radi i NVIDIA G-SYNC) i slično, tu su još dva dodatna izbornika s postavkama: Game Assist i OLED Care.
Izbornik Game Assist krije stvari poput virtualnih nišana, tajmera, prikaza sistemskih informacija (broj sličica u sekundi, radni taktovi i temperature procesora i grafičke kartice), zumiranja sredine ekrana (kako bi mete u razini nišana uvijek bile "bliže") te sekciju Tactical Switch, gdje biramo konkretnu funkciju istoimene tipke, smještene desno od joysticka. Pretpostavljena funkcija Tactical Switcha jest aktivacija takozvanog Resolution Switcha. Resolution Switch sliku smanjuje na veličinu 24-inčnog monitora, a nativnu razlučivost prebacuje u Full HD (1.920x1.080). Ideja je da se tako zadrži zadovoljavajuća oštrina prikaza i dobije razlučivost pri kojoj grafičke kartice mogu postići izuzetno visok broj sličica u sekundi. Frekvencija osvježavanja pritom ostaje ista kao u 4K razlučivosti (165 Hz), stoga je sama tehnologija već u startu manje primamljiva nego kod pojedinih konkurentskih monitora sa sličnom funkcionalnošću, gdje se refresh rate u takvom "alternativnom" načinu rada podiže na 480 Hz, a slika se prikazuje preko čitavog panela.
Razlučivošću protiv fringinga
Aorus FO32U opremljen je Samsungovom 10-bitnom, 31,5-inčnom QD-OLED matricom 4K razlučivosti, s, kako smo već spomenuli, frekvencijom osvježavanja od 165 Hz. Ekran je prekriven sjajnim premazom, koji poboljšava subjektivni doživljaj raskoši boja, ali istodobno rezultira povećanom refleksivnošću. Ako iza leđa imate prozor ili umjetni izvor svjetla, neizbježno je da ćete u ekranu vidjeti njega i vlastitu siluetu, što biva poprilično ometajuće. Zbog toga, Aorus FO32U pogodan je za korištenje isključivo u okolinama s kontroliranim svjetlosnim uvjetima.
Gustoća piksela iznosi 140 PPI pa problema sa zloglasnim fringingom, anomalijom gdje se na rubovima teksta i ikona pojavljuju raznobojne sjene, nema ni u tragovima. Kao što je poznato, upravo je povećanje razlučivosti najučinkovitiji način borbe protiv fringinga.
Windowsi savjetuju da 4K razlučivost na 31,5-inčnoj dijagonali koristimo uz 150-postotno skaliranje sučelja. Ako pristanemo na to, raspolagat ćemo istom količinom ekranskog prostora koji bismo dobili pri razlučivosti 2.560x1.440, uz 100-postotno skaliranje. Nemate li problema s vidom, savjetujemo da odaberete skaliranje od 125%, pri kojem su svi elementi sučelja i dalje lako vidljivi, a količina "manevarskog prostora" ipak osjetno veća.
S aktivnim profilom slike "Eco", na koji je Aorus FO32U tvornički namješten, kvaliteta prikaza prilično je daleko od najboljeg za što je QD-OLED matrica tog monitora sposobna. Temperatura bijele boje kreće se oko osjetno preniskih 5.761 K, a kolorimetar je također pokazao na velik disbalans crvenog i plavog kanala. Sve to, očekivano, rezultira upadljivim crvenkastim primjesama u svemu što FO32U na tvorničkim postavkama prikazuje, kao i ispodprosječnom preciznošću sivih tonova. Preciznost boja također se doima niskom (prosječni ∆E 5,44, maksimalni 7,48), ali u obzir treba uzeti to da mjerenja vršimo unutar sRGB raspona boja, koji gamut ugrađenog panela dobrano premašuje. Prevedeno, boje izgledaju jako saturirano i raskošno, ali to se, u okviru sRGB prostora boja, smatra pogreškom.
Monitor ima i sRGB profil slike (Picture > sRGB), koji poboljšava preciznost boja unutar sRGB prostora (prosječni ∆E 2,53, maksimalni 5,18), ali ni on nema ispravno namještenu temperaturu bijele boje (5.770 K) i pati od nebalansiranog crvenog i plavog kanala, pa njegovo korištenje ne preporučujemo. Zanimljivo, Aorus FO32U2P imao je drastično bolje podešen sRGB profil slike.
Ručna optimizacija
Najbolje performanse slike, barem kad je riječ o prikazu sadržaja standardne definicije (SDR), postigli smo prebačajem na profil Custom, podizanjem svjetline na 100 (Picture > Custom > Brightness) te ručnim podešavanjem glavnih kanala boja. Potonje se obavlja u izborniku Picture > Custom > Color Temperature, gdje treba odabrati "User Define" i tada crveni kanal (R) namjestiti na 94, zeleni (G) na 98, a plavi ostaviti na 100. Najzad, u izborniku OLED Care > Settings > APL Stabilize valja odabrati "Low", kako bismo spriječili oscilacije u svjetlini slike u ovisnosti o količini svijetlog, odnosno tamnog sadržaja na ekranu. Kada se to sve učini, dobiva se slika svjetline od 242 cd/m2 (FO32U2P u istim uvjetima bio je ograničen na 215 cd/m2), temperatura bijele boje od 6.347 K, vrlo dobra preciznost tonova sive boje (ΔE 1,1) i prosječna gamma od 2,28, uz zabilježena odstupanja kod vrlo niske i vrlo visoke svjetline, koja indiciraju nedostatak rafiniranosti prilikom prikaza najfinijih detalja u vrlo tamnim i vrlo svijetlim scenama.
Kontrast monitora u svim je spomenutim slučajevima beskonačan, s obzirom na to da svi OLED paneli imaju savršen prikaz crne boje; pikseli prilikom prikaza crne boje naprosto ostaju isključeni.
Zahvaljujući tome, prikaz HDR sadržaja još je jedan očiti adut Aorusa FO32U. Kad u Windowsima aktiviramo HDR (Win+Alt+B), monitor se automatski prebacuje na jedan od pet tvorničkih HDR profila slike te zaključava opciju APL Stabilize, s obzirom na to da za kvalitetan HDR ona ionako mora biti na najvišoj dostupnoj postavci. Najviša svjetlina dobiva se na profilu "HDR Peak 1000", na kojem smo izmjerili vršnu svjetlinu od 981 cd/m2 za prozor veličine 1%. Najneutralniji i načelno najprecizniji HDR profil, jednostavno nazvan "HDR", u istoj situaciji doseže svjetlinu od 460 cd/m2, ali općenito bolje prati ono što mu ulazni videosignal nalaže. Nakon deaktivacije HDR-a, monitor se samostalno vraća na postavke slike koje smo koristili prije uključenja HDR-a – upravo takvo ponašanje se očekuje.
Kad je riječ o performansama u igrama, pomalo nas je iznenadilo da od 165-hercnog ekrana Aorusa FO32U nismo dobili ništa manje impresivne brojke nego kod 240-hercnog Aorusa FO32U2P. Prosječno percipirano vrijeme tranzicije piksela iznosi 1,27 milisekundi, što znači da su pokretni objekti vrlo oštri, što samo pojačava cjelokupni dojam izvanredne oštrine i čistoće prikaza. Prosječni input lag kreće se oko 2,5 milisekundi pa će FO32U uspješno pratiti čak i najzahtjevnije igrače.
Na kraju, neizbježan je povratak na priču s početka recenzije. Trenutačno stanje na tržištu takvo je da Aorus FO32U košta više od modela FO32U2, koji je prema svemu isti, ali nudi još više, 240-hercno osvježavanje panela, a košta gotovo jednako poput modela FO32U2P, koji, osim 240-hercnog panela, ima i DisplayPort 2.1 UHBR20 sučelje i 65-vatnu snagu punjenja preko USB-C sučelja, umjesto 18-vatne. Aorus FO32U u takvoj je konstelaciji neisplativ, no svejedno treba biti svjestan njegova postojanja, jer ako se opisana situacija normalizira pa ga negdje spazite s osjetno nižom cijenom od drugih dvaju spomenutih modela, znat ćete da za potrošeni novac dobivate odličan monitor.
Aorus FO32U
- Izvrsna kvaliteta prikaza nakon ručnog namještanja postavki
- Vrhunski prikaz crne boje
- Brz odziv piksela (odlična oštrina pokretnih objekata)
- Nizak input lag
- Izostanak fringinga
- Potpuna sloboda namještanja položaja ekrana
- Optimalna implementacija HDR-a
- Ugrađen KVM switch
- Brojne i kvalitetno implementirane tehnologije za sprečavanje burn-ina
- Trogodišnje jamstvo obuhvaća burn-in
- Sjajni premaz ekrana može stvoriti probleme s refleksijama u nekim okolinama
- Neugledna kopča za obuzdavanje kabela
- Trenutačno skuplji od gotovo identičnog modela s 240-hercnim osvježavanjem (FO32U2)