Kaspula Orion iz misije Artemis-I večeras se vraća iz svemira: pratite prijenos
NASA je organizirala prijenos uživo, u kojem ćemo moći vidjeti povratak svemirske kapsule Orion, iz misije Artemis-I, kako se vraća na Zemlju iz Mjesečeve orbite

Nakon 50 godina NASA je odradila veliku i, barem do sada, uspješnu svemirsku misiju vezanu uz Zemljin prirodni satelit. Već vjerojatno znate kako je riječ o misiji Artemis-I, prvom lansiranju rakete SLS u sklopu velikog svemirskog programa Artemis, s ciljem povratka ljudi na Mjesec. Kapsula Orion obišla je Mjesec, prije nekoliko se dana uputila prema Zemlji, a u našu bi atmosferu ponovno trebala ući u poslijepodnevnim satima.
Putovanje do Mjeseca, oko njega i natrag potrajalo je 25 dana. Nakon problematičnog lansiranja, Orion sada mora izdržati svoj najteži test: ulazak u Zemljinu atmosferu pri brzini od oko 32 Macha, zagrijavanje prilikom usporavanja i do 2.700°C, kao i manevar dvostrukog ulaska u atmosferu. Prvi je ovo puta da će NASA tako nešto pokušati.
Premijera za "skip entry"
Dvostruki pad u atmosferu bit će obavljen na način da će Orion prvo malo "zaroniti" u gornje slojeve atmosfere i polagano usporavati, potom iskoristiti uzgon i vratiti se na veću visinu, pa tek nakon toga krenuti na finalni ponor prema Zemlji. Ta tehnika omogućit će blažu deceleraciju te sporiji i kontroliraniji finalni dio leta. Samim time Orion će moći sletjeti preciznije i bliže obali SAD-a, što će omogućiti timovima da u kraćem vremenu stignu do kapsule i izvuku je iz oceana.
Uzevši u obzir buduće letove s posadom, ovakav "skip entry" ublažit će G-sile koje djeluju na astronaute prilikom usporavanja i omogućiti im da brže napuste kapsulu nakon slijetanja. Ta tehnika je također bolja i sa sigurnosne strane, iako će Orion pri dolasku do Zemlje biti brži od svih dosadašnjih usporedivih letjelica te će se zagrijati na višu temperaturu.
Koncept je u teoriji bio razvijen u vrijeme misije Apollo, ali nije nikada iskušan jer tada nije bilo napredne navigacijske i računalne tehnologije koja bi ga precizno provela u djelo. Večeras imamo prilike vidjeti kako to izgleda u praksi.
NASA kaže kako će s prijenosom uživo započeti oko 17 sati po hrvatskom vremenu, a meko slijetanje Oriona u Tihi ocean planirano je za 18:39 sati. Nakon povratka kapsule emisija se nastavlja prijenosom iz kontrole misije u Houstonu, praćenjem timova za izvlačenje kapsule te konferencijom za medije.
Prijenos uživo na NASA TV:
Prije negoli započne finalni zadatak Oriona, možete pogledati što je sve NASA snimila kamerama postavljenima na tu svemirsku sondu u proteklim tjednima. Ima tu prilično spektakularnih snimaka Mjesečeve površine u visokoj rezoluciji, pogleda prema Zemlji, kao i detalja same letjelice snimljenih "selfie kamerom".